Stan Washington dekryminalizuje anarchię


Znowu wolno być anarchistą w stanie Washington. Gubernator Gary Locke podpisał ustawę senatu nr 5671 unieważniającą 80 letni dekret wydany przeciw Industrial Workers of the World, radykalnym związkowym aktywistom znanym jako Wobblies. Według tego prawa nielegalne było popieranie anarchii zdefiniowanej jako „doktryna prowadząca do obalenia rządu siłą i gwałtem”. Nielegalnym było także „zbieranie się w celu popierania i nauczania kryminalnej anarchii”, a nawet posiadanie czy noszenie odznak anarchistycznych.

Rysowanie litery A otoczonej kółkiem, na przykład, było przewinieniem za które groził wyrok do 10 lat więzienia. Prawo to było wydane w 1909 roku i poprawione w 1919. nigdy nie wymieniono w nim IWW, ale jasne jest, że ruch związkowy był jej atakiem. „Ludzie nie rozróżniali między komunistami a Wobblies. Społeczeństwo obawiało się rewolucyjnej przemocy. Prawo to, miało zapewnić im bezpieczeństwo.” – mówi historyk Ron Magden. Nikt nie zauważył faktu, że to właśnie Wobblies brali udział w dwóch znanych incydentach w historii Stanów. W 1916 roku kontyngent Wobblies został zatrzymany w dokach Evered przez szeryfa, który chciał ich powstrzymać od wsparcia strajku tkaczy. W wyniku masakry zginęło 7 osób, a 50 zostało rannych. W 1919 roku członkowie IWW spotkali się w czasie jednej ze swoich akcji z uzbrojoną policją. Incydent ten znany jest jako Masakra w Centralia. Jeden z członków IWW został wtedy zlinczowany.

Senator Adam Kline odkrył tylko 4 przypadki procesów sądowych przeciwko Wobblies, przy czy ostatni miał miejsce w 1941 roku. Kline twierdzi, że prawo to jest niekonstytucyjnym pogwałceniem prawa do wolnego wyrażania się. „Prawo to uderza w wolność mowy, wolność wyrażania swoich sympatii ideologicznych za pomocą symboli i spotkań. Zarówno prawica jak i lewica ma do tego prawo” – twierdzi Kline.


  Info za Kick it Over #37 / A-Infos


<< powrót