Kim jest Marco Camenish?


Marco Camenish urodził się w 1952 roku w Schiers/Szwajcaria i był wychowany w drobnoburżuazyjnym środowisku kantonu Graubunden. Porzucił szkołę średnią w Schiers, gdzie przeważało myślenie kategoriami elit i kariery. Podczas swojej praktyki jako rolnik w szkole "plantahof" sprzeciwił się twierdzeniu, że użyźnianie musi być dokonywane za pomocą chemikaliów. Wkrótce Marco ruszył w Alpy aby poczuć się wolnym, ale wkrótce zrozumiał, że warunki nie zmienią się tak długo, jak nikt nie będzie stawiał oporu.

W późnych latach 70, jako bojownik ruchu przeciw energii atomowej, Marco był aktywnie zaangażowany w walki przeciw lokalnej mafii nuklearnej. W Szwajcarii, tak jak w innych krajach, ruch przeciw energii nuklearnej stosował akcje bezpośrednie - przecinanie słupów wysokiego napięcia, sabotaż stacji energetycznych, akcje przeciw bezpośrednim protagonistom nuklearnej mafii.

W styczniu 1980 Marco został aresztowany razem z innymi i po roku aresztu sąd kantonu Chur/Graubunden wydał 10-letni wyrok za akcje przeciw słupom wysokiego napięcia i przeciw stacji energetycznej NOK w Bad Ragaz. Drugi z oskarżonych otrzymał 7,5 roku. Marco odmówił współpracy z władzami, ponieważ nie uznawał ich legitymizmu. Zamiast tego w sądzie odczytał oświadczenie, w którym łączył akcje bezpośrednie w ramach protestu przeciw ekologicznej zagładzie dokonywanej przez przemysł energetyczny z walką przeciw kapitalistycznemu porządkowi społecznemu.

W grudniu 1981 roku, razem z 5 innymi więźniami udało mu się uciec z więzienia Regensdorf obok Zurichu. Podczas ucieczki zginął strażnik więzienny a inny został poważnie ranny. Marco nie był w grupie która strzelała.  Rozpoczęło się 10 lat ukrywania i walki. W 1989 szwajcarska policja federalna i media ogłosiły, że Marco odpowiedzialny jest za śmierć strażnika granicznego w Brusio.  Po strzelaninie z karabinierami Marco zostaje ponownie aresztowany w listopadzie 1992 roku w Toskanii/Włochy. Państwo włoskie skazało go na 12 lat więzienia za uszkodzenie ciała oraz poważne akcje przeciw słupom wysokiego napięcia. 9 lat odsiedział w więzieniach o zwiększonym rygorze,  w warunkach częściowej izolacji.

W kwietniu 2002 Marco został odesłany do Szwajcarii. Najpierw umieszczono go w najbardziej strzeżonym więzieniu Pfaffikon obok Zurichu, potem w Thorbergu obok Bern. W styczniu 2003 po strajku głodowym przeciwko złym warunkom odsiadki i kilku akcjach bezpośrednich ruchu międzynarodowej solidarności, został przeniesiony do wiezienia Chur, gdzie miał lepsze warunki. Niedawno został odesłany z powrotem do Pfaffikon a wszystkie udogodnienia zostały mu ponownie odebrane.

W Szwajcarii za akcje przeciw NOK czeka go 8 letni wyrok. Oprócz tego czeka go proces za ucieczkę z więzienia i za zabójstwo strażnika granicznego. Marco oczekuje na proces, który prawdopodobnie odbędzie się w tym roku.

Po tych wszystkich latach więzienia, Marco, który nazywa siebie anarchistą nie zmienił swoich politycznych ideałów. Zamiast tego stworzył zza kar daleko sięgającą siatkę politycznych i osobistych powiązań za pomocą pisania listów. Złe warunki odsiadki, którym poddany jest w Szwajcarii mają jeden cel: widząc jego polityczną świadomość i odmowę kooperacji z władzami, chcą go złamać politycznie i personalnie.

Artykuł napisany został przez przyjaciół i pomocników Marco Camenisha w kwietniu 2003 roku.

Adres Marca:
Marco Camenisch,
Hörnlistrasse 55,
ch-8330 Pfäffikon/zh,
Switzerland


   ANARCHISTYCZNY CZARNY KRZYŻ
  http://www.ack.most.org.pl/<< powrót